pixel

Под стряхата на сламената къща

slamena kushta

Колкото по-технологично става обществото, толкова повече хората започват да се връщат към природата и да ценят естественото. Доказва го последният писък на модата в областта на строителството – къщи от слама, глина и кирпич, в каквито са живеели дедите ни. Те се произвеждат от известно време в Хасково и се изнасят за Швейцария.

Според експерти разходите за построяването им са с до 40% по-ниски от тези с обичайни строителни материали. И освен това пък живеещите в тях свиват драстично разходите си за отопление и охлаждане.

Ниски сметки

Външните стени на къщите са с дебелина 70 см, от което идва най-големия дял в енергийното спестяване. Стените са изградени от гипсокартон, дърво, глина, слама и минерална мазилка, а покривите са изолирани със специални азиатски треви. По изграждането на подобна къща работят 8 души.

Според създателите й сламените къщи отговарят на всички съвременни изисквания на пасивното строителство. За пример дават сметка за разход на ток от 30 евро на месец за произведена от тях къща в Швейцария.

Сламата е екологично чист материал с минусов въглероден отпечатък, който дава много възможности. Тя „диша“ и създава благоприятен микроклимат. Максимална ефективност се постига, когато е съчетана с други естествени материали като обичайната натурална глина или вар, приложени като слоеве мазилка, обясниха от Асоциацията за строителство с естествени материали (АСЕМ).

Оттам уточниха, че съществуват два основни метода на строителство. При единия сградата няма отделна конструкция, а тежестта на стената и покрива се поемат и носят изцяло от сламените бали. При другия товарът се носи от дървена или друг тип конструкция, а сламените бали се използват като запълващ изолационен материал.

На помощ идва калта

Швейцария и Австрия са двете европейски страни, където сламеното строителство се е наложило като система и е прието като стандарт. Но дори и там разрешителните са възможни единствено за едноетажни постройки и частично за двуетажни. Интересът към този вид строителство обаче постепенно се възражда и в Германия. За да отговорят на нарастващото търсене на по-добра изолация, инженерите и архитектите прилагат старата и изпитана техника – измазване с лека глина или олекотена земя. Материалът представлява смес от глина и слама и се използва като пълнеж на сградите.

„За изграждането на стабилна къща почвата се смесва с дървени стърготини и стружки с диаметър 5 см, пемза или други въздушни джобове. Тези стени са значително по-леки от традиционните кирпичени или от стените, изградени от трамбована пръст“, обясниха от АСЕМ. Но и трамбованата пръст намира място напоследък в строителството. При този метод могат да бъдат изградени непрекъснати стени чрез трамбоване на влажна почва в пространство, определено между две или повече кофражни платна. Добре изпълнени, стените от трамбована земя са едни от най-здравите и дълготрайните стени, които могат да бъдат направени. Някои от тях съществуват в продължение на векове. Великата китайската стена е един от най-красноречивите примери. А едно от предимствата е, че такава стена може да се направи и от неквалифицирана работна ръка. А трамбованата пръст отговаря на всички изисквания към строителните материали – изолационна способност, хигиена, устойчивост на вода, огън и шумоизолация“, твърдят от АСЕМ.

Пасивният дом идва

Само след 5 години всяка новопостроена сграда в ЕС ще трябва да отговаря на стандартите за пасивно строителство с почти нулево енергийно потребление. Статистиката сочи, че в момента по света има над 40 хил. пасивни сгради, като около половината са в Европа. В развитите страни дори се осигуряват субсидии и данъчни облекчения при строителство на подобни сгради, съобщава trud.bg.

Пасивните сгради свиват разхода за отопление с 90% и отговарят на най-високите стандарти по отношение на енергийната ефективност. Основно изискване при изграждането на пасивна къща е правилната ориентация на прозорците и дебелината на топлоизолацията. Такава къща задължително има вентилационна система, която оползотворява и възстановява топлината на въздуха, като същевременно постоянно подава свеж кислород.

Прозорците на къщата трябва да са така проектирани, че да използват максимално слънчевата топлина. Според изчисленията южно разположените прозорци с минимално засенчване през зимата могат да свият разхода на дома за отопление с около 1/3. Прозорците трябва да са снабдени с ролетни щори, които допълнително да подобряват изолацията и при студено време да задържат топлината, а в жегите да предпазват от прегряване.

Строители.бг

Строители Бг

Строители Бг е електронно издание, специализирано в областта на строителството. Специализираните статии разглеждат всички етапи от строителния процес и активните участници в него. Цел на изданието е да запознае читателите със спецификите на отделните процеси и да ги улесни в тяхната дейност. Предлагаме набор от професионални статии, категоризирани по раздели, където можете да прочетете за спецификите на отделните продукти и системи, представени в тях от водещите фирми в бранша.

Прочетете също: