Общо 198 жилищни сгради са одобрени досега за саниране по проекта „Енергийно обновяване на българските домове“, съобщиха за „24 часа“ от регионалното министерство. За тези блокове проектните мениджъри, които държавата е ангажирала да работят по места в градовете, изготвят проектобюджети за обновяването.
В края на миналата седмица по проекта, финансиран по оперативна програма „Регионално развитие“ 2007-2013 г., бяха подадени 340 заявления за интерес и подкрепа от 32 града. Това е първият етап от кандидатстването по схемата, вторият идва след одобряване на тези заявления. Само в 4 града няма интерес – Велинград, Ловеч, Силистра и Търговище.
Отхвърлените искания – само 19, са малко в сравнение с общия брой на подадените, коментираха експертите. Девет заявления са върнати за коригиране, преди да бъдат представени отново.
За оценка в регионалното министерство, което отговаря за програмата, са внесени общо 230 заявления за интерес и подкрепа. Останалите се коригират или допълват от страна на собствениците с помощта на проектните мениджъри.
Най-голям интерес има в Североизточния район – подадени са 39 заявления, следват Северозападен – със 17, Северен Централен – 33, Югозападен – 37, Югоизточен – 36, Южен Централен – 78, а в София – 100.
В София има най-много кандидати от всичките 36 града, към които е насочена финансовата помощ от Европа – има 100 подадени заявления. В Пловдив са 28, в Благоевград – 20, във Варна – 18, в Бургас – 17, в Смолян – 14, в Русе – 14, в Стара Загора, в Хасково и Добрич – по 12.
След предварителното одобрение се внасят и т.нар. заявления за финансова помощ и изпълнение на обновяването за енергийна ефективност – общият им брой до момента е 29.
Сключени са 19 договора със сдружения на етажната собственост за саниране на блоковете, които реално са получили одобрение и на финансовите разходи.
Първите сгради бяха в София, но вече има одобрени и в Русе, Бургас, Стара Загора, Пловдив, Монтана, Кърджали, Смолян и Хасково. Останалите заявления за финансова помощ са в процес на оценка или на подписване.
Въпреки че първото споразумение с домоуправител, упълномощен от собствениците в блока, беше подписано през февруари, досега реално не е обявен нито един търг за същинските строително-ремонтни дейности. За този блок в столичния район „Изгрев“ вече е направена подготовката – техническото и енергийното обследване, но самото саниране не е започнало, а този строителен сезон вече приключи. Според условията за усвояване на европейските средства от този програмен период има още два сезона, в които може да се работи по сградите – през лятото на 2014 и 2015 г.
Собствениците на жилища във всяка одобрена за финансиране сграда получават безвъзмездно 75% от стойността на дейностите по енергийно обновяване. Техническото обследване, техническият паспорт и проучването за енергийна ефективност
се плащат по програмата 100%.
Според предварителните разчети финансовият ресурс от 50 млн. лв. ще стигне за обновяването на около 180-200 сгради според това колко големи са блоковете. При подадени 340 заявления, дори и да не бъдат одобрени всичките, сметката сочи, че досега са регистрирани достатъчно желаещи.
Така че на практика информационните кампании за привличане на кандидати, които в момента текат, са вече ненужни. Според експерти в строителния бранш е добре министерството да се насочи към следващ етап на информираност на участниците – към това какво предстои, както и към обявяване на самите търгове за избор на изпълнители. В противен случай времето ще бъде загубено и ще бъдем изправени пред опасността да загубим средства.
Източник: 24chasa.bg